کودکان فرشته اند

  همشهری آنلاین_ زینب زینال زاده:   حالا این مؤسسه صدقه مردمی با کمک خیّران و کنف مردم نوعدوست بیش از ۱۰ سال است که به کودکان زیر ۱۶ سال خدمات آموزشی و درمانی ارائه می دهد. مددجویان این مؤسسه تو وهله اول ساکنان منطقه ۷ و سپس مناطق محروم پایتخت بودند، اما درون گذر زمان موسسه فعالیت مؤسسه گشاد شد و اکنون مددجویانی از استان های محروم بجهت سیستان و بلوچستان زیر چتر حمایتی این خیریه صبر اندوهناک اند. «فائزه ولی» یکی از مؤسسان و مدیر روابط عمومی خیریه توضیحات بیشتری از فعالیت هایشان می دهد.  

کودکان، شهروندان کوچک هستند و باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند. تو همین راستا سال ها قبل کمپین «تهران، ولایت دوستدار کودک» راه اندازی شد و «الهام فخاری» کالبد شورای اسلامی ایالت تهران هم با الحاق به این کمپین از آن امنیت کرد. این کمپین بوسیله دنبال مطالبات کودکان است و نیت دارد مبنا را برای زیست بهتر کودکان فراهم کند.  

نکته مهم این است که ۱۰ سال پیش که خبری از این کمپین نبود، عده ای مشت به دست هم دادند و مؤسسه ای با عنوان «کودکان فرشته اند» تشکیل دادند. هدف این عده حمایت از کودکان بود که به گفته «فائزه اما» همه کودکان نیازمند، بدسرپرست، بی سرپرست و بیمار، می توانند مددجوی آن شوند. او می گوید: «نوکری رسانی مؤسسه به کودکان کوچکتر ۱۶ سال است و بیشتر فعالیت هایمان روی آموزش و درمان متمرکز شده است. » به گفته او، زمان حال حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ طفل به نشانی مددجویان مدلل از مؤسسه خدمات دریافت می کنند.
تمهید پوشاک، سپرده های آموزشی و اقلام خوراکی برای خانواده کودکان نیازمند و تأمین هزینه های دارو و تداوی بنیادی ترین فعالیت این مؤسسه خیریه است.  
«اما» به تشکیل دسته های جهادی هم اشاره و عنوان می یواش: «مطلع خدمت رسانی در تهران انجام می شد، ولی با بررسی هایی که انجام دادیم هوشیار شدیم که کودکان استان های دیگر هم نیاز به حمایت دارند. بنابراین گروه های جهادی تشکیل دادیم و در پیمانه توان جدیت کردیم کمبودهای آموزشی و درمانی آنها را رفع و امکانات ورزشی و تفریحی برایشان فراهم کنیم. »
با شیوع بیماری کرونا فعالیت های این مؤسسه کاهش مشهود نکرد و با راه اندازی صفحات رمزی و تولید برنامه های مفرح و شاد و البته آموزشی تلاش کردیم کودکان در قرنطینه خانگی روزهای خوشی را تجربه کنند.  
او درباره خدمت رسانی به کودکان بیمار بستری در بیمارستان بی قراری می گوید: «پس از هماهنگی با مسئولان بیمارستان ها، در مقدر شدن های بیمارستانی به صورت آنلاین تلاطم شادمانی و برنامه های اختصاص کودکان پخش کردیم. البته این برنامه همچنان امتداد دارد و در بیمارستان های مختلف ویژه کودکان انجام می شود. »
به گفته «ولی» تهیه ماسک و جناب در مددسراها بی آرامی بعد از اپیدمی بیماری کرونا درون دستور کارشان فراغت گرفت: «حدود ۱۵ هزاره ماسک با دستیار خیّران تدارک و تو مراکز درمانی و مددسراها توزیع شد. علاوه پهلو آن نیروهای داوخواه مؤسسه پس از فراگیری دوره های آموزشی، به مددسراها رفتند و اصول بهداشتی را به مددجویان آموزش دادند.»

شهردار منطقه ۱۱ خبر داد / باز کردن مرکز ساماندهی کودکان کار

مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابان خرداد امسال داخل منطقه ۱۱ مورد بهره برداری فراغت می گیرد.  
شهردار منطقه ۱۱ تهران با اعلام این وقوف گفت: «مرکز ساماندهی کودکان حکم و خیابان منطقه ۱۱ تحت عنوان مرکز تلالو با کنف خیّران و سازمان های مردم سرشت آماده مهارت آموزی به نوجوانان شده و خرداد امسال مورد روزی برداری قرار می گیرد. »
بوسیله گفته «نصرالله آبادیان» تعداد کودکان کار درون محله های مرکزی پایتخت تقریباً چشمگیر است و با توجه به لزوم ساماندهی و رسیدگی به شرایط آموزشی این کودکان و نیز ابداع شرایط مناسب ورود بوسیله میدان فرمان و برخورداری از کیفیت بهتر زندگی، نحو اندازی «مرکز تلالو» به عنوان ابتدایی مرکز ساماندهی کودکان فرمان و خیابان در مرکز تهران در دستور کار شهرداری منطقه ۱۱ صبر گرفت.  
او ادامه می دهد: «تاکنون زیرساخت های مناسب برای ساماندهی کودکان فرمان و خیابان داخل منطقه ۱۱ حاضر نبود تا اینکه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ سپس از مطالعه های بی شمار و مطالعات کارشناسی با همکاری اداره املاک منطقه، به جانمایی مکان کم قیمت بخاطر تحقق این امر اقدام کرد و در نهایت با اختصاص ساختمانی بخاطر خلق مرکز پرتو و ساماندهی کودکان کار با مشارکت خیّران و سازمان های انسان خلقت به زودی شاهد بهره برداری از این مرکز خواهیم بود. »
شهردار منطقه ۱۱ با اشاره به ساختمانی مهیا شده برای طرز اندازی مرکز تلالو منطقه ۱۱ در مساحتی به زمان کوتاه ۵۰۰ مترمربع اظهار می کند: «عرشه بنای مرکز تلالو منطقه ۱۱ حدود ۲۵۰ مترمربع است که تو خیابان شوش، نرسیده بوسیله میدان راه آهن، کوچه مثال بهرام بیگی، پلاک یک واقع شده است. »
شهردار منطقه ۱۱ یادآورشد: «راندمان مرکز احاطه آموزی پرتو توانمندسازی و صنف آموزی به کودکان امر و خیابان در رده سنی ۱۴ تا ۱۸ سال است و کودکان می توانند با شرکت تو کلاس های آموزشی در رشته های گرافیک، مکانیک، کامپیوتر، اطلس کشی، زبان انگلیسی، خیاطی، چراغانی و پیرایش، صاعقه و احاطه های عمر توانمند شوند. دروس تقویتی و محور (برای دختران وپسران) داخل ۳ کلاس آموزشی و ۳ سالن کارگاهی در رشته های فوق برای این کودکان برگزار می شود. »
با گشادن مرکز پرتو تو منطقه ۱۱ غصه کودکان کار و خیابان درون اطراف های آموزشی مرکز توانمند می شوند و هم خانواده های آنها خدمات حمایتی خاص آسیب دیدگان اجتماعی مانند سبدهای لوازم و اقلام ضروری را دریافت می کنند.