نذر خون بدهید تو ماه جشنواره رب

همشهری آنلاین- زینب زینال زاده:ذخایر خونی با شیوع بلای ناگهانی کرونا به شدت کاهش یافت و این امر برای بیماران تالاسمی و هموفیلی که مصرف کنندگان بی وقفه و دائمی فرآورده های خونی هستند، مشکلاتی خلق کرد. همان روزهای اولیه عالمگیر بیماری کرونا بود که دکتر «بشیر حاجی بیگی» سخنگوی دایره احاله خون کشور در گفت و گو با خبرنگا ما از انسان اشتیاق برای کمک به همنوعان به مراکز انتقال خون رجوع کنند. او گفت: «شهروندان با احترام گذاردن اصول بهداشتی و پروتکل های ستاد مقابله با کرونا می توانند بدون هیچگاه مشکلی خون خود را برای رهایی جان هموطنان گیرایی اهدا کنند.»
انسان مثل همیشه همدل شدند و به مراکز انتقال خون رفتند و ذخایر فرآورده های خونین به معادل مطلوب رسید اما این روزها با فرارسیدن ماه فرخنده رمضان ذخایر خونی بار دیگر کاهش یافته است و اینبار حکیم «محمد رضا مهدی زاده» مدیر بی مو ارجاع خون استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ما از مردم میل تا با مراجعه به مراکز واگذاری خون در امر خداپسندانه نذر خون مشارکت کنند. او گفت: «بعد از مسری و اپیدمی شدید بیماری کرونا شرایط بحرانی ایجاد شد و بخاطر حفظ ذخایر فرآورده های خونی، عمل های جراحی غیراورژانسی در ۱۶۰ بیمارستان استان تهران متوقف شد. این فقره به حفظ ذخایر خونین کمک کرد ولی با کاسته شدن از شدت اپیدمی اجرا عمل های جراحی غیراورژانسی ابتدا شد و همین موضوع میزان مصرف فرآورده های خونی را اضافه داده است.»

مهدی زاده با بیان اینکه تو ماه رمضان با کاهش مراجعه کنندگان مواجه شده ایم عنوان کرد: «شهروندان گمان می کنند درون ماه رمضان نمی توان خون اهدا کرد با همین دیدگاه است که تو این ماه حدود ۵۰ درصد ذخایر فرآورده های خونین داخل مقایسه با ماه قبل اندک می شود. بنابراین از شهروندان ادعا می کنم داخل ماه عید رب کار خداپسندانه اهدای خون را فراموش نکنند.»
به گفته مدیر کل واگذاری خون استان تهران، شهروندان با خوردن مایعات کافی در سحر می توانند همان ساعات اولیه روز به مراکز انتقال خون بروند: «اهدای خون هیچگاه منافاتی با ماه خجسته رمضان ندارد و مشکلی اندوه برای روزه داران ایجاد نمی شود. بنابراین شهروندان علاوه بر ساعات مقدماتی روز، می توانند پس از خوردن افطاری سهل و البته مایعات بی اندازه بوسیله مراکز انتقال خون مراجعه کنند.» مرکز انتقال خون نکاح شیرازی تا روزگار ۲۴ برای قبول اهدای کنندگان خون باز است و خدمات ارائه می دهد.