آبادی کوچه ام آرزوست

همشهری آنلاین -سحر جعفریان: پروژه های  مختلفی درون منطقه ۹ فراموش شده اند ‏، درحالی که با جذب تنخواه گذار و اعطای تسهیلات ویژه به حصه خصوصی می توان امید بوسیله ارتقای کیفیت زندگی و توسعه فرهنگی در محله ها را افزایش داد. این انتظاری است که شهروندان از مدیران شهری دارند و حتی پیشنهادهایی را برای بهترین نصیب مندی از حجم ها و پتانسیل های محلی، شناسایی کنجکاو و جزئی مسائل و پدیده های محلی را ارائه می دهند تا حزن تسهیم خود را درون مشارکت های مدنی و خیابان کوچک ادا کنند و هم حس علاقه فکر را با مسئولیت پذیری و رضایتمندی حداکثری در توزیع عادلانه سرانه های خدماتی و رفاهی گره بزنند. در گزارش دون پیشنهادها و درخواست های اهالی و شورایاران از ۴ برزن منطقه مطرح شده است. خیابان کوچک امامزادگان عبدالله و زید(ع)

نبود پارکینگ و ترافیک سنگین معابر
برزن امامزادگان عبدالله و زید(ع) یکی از قدیمی ترین، فرسوده ترین و متراکم ترین برزن های منطقه ۹ است که با آمار ۶۰ درصدی بافت فرسوده رکورددار تجمیع و ترمیم پلاک ها در منطقه نیز به شمار می آید. «محسن قهرمانی» از اعضای شورایاری این محله می گوید: «بافتن فرسوده را چنانچه بغرنج عده یک برزن در دیدن بگیریم که خوب این روزها با تجمیع و نوسازی که ایفا می شود وضعیت رو بوسیله بهبودی را هنگام می بطی ء ولی مناظره پارکینگ همچنین در این محله که معابر تنگ و کم عرض دارد همچنین باید تک توجه استراحت گیرد. سال هاست که میل اهالی بخاطر این محدوده اضافه ظرفیت هایی مثل پارکینگ های عمومی طبقاتی است. بوسیله عنوان شهید چروک فرسایش طرح شاهراه یادگار امام(ره) داخل محدوده خیابان هرمزان و خیابان امامزادگان عبدالله و زید(ع) که شهرداری درون حال تملک املاک در آن است برای خلاصی از کود ترافیک و تجمع خیابان های اطرافش نیاز به پارکینگ دارد. در نظر بگیرید داخل ابتدای خیابان امامزاده عبدالله(ع) این روزها طرح تاسیس بازار دشت و تره بار بی آرامی عمل می شود که این مهم بدون در نظر گرفتن پارکینگ مناسب، به ثقل مرحله ترافیک اضافه می کند. تو آن گرداگرد و محدوده خیابان مثال محمدی و خیابان مثال مظفری زمین متروکه ای بود دارد که ارزان تاسیس پارکینگ است اما متأسفانه تاکنون ترتیب اثری داده نشده است. »

محله فتح

پیدایش زمین ورزشی در میدان فتح
حکایت میدان فتح با بیش از ۱۰ هزارمترمربع مساحت و فضا بخاطر اجرای بسیاری از پروژه های شهری، حکایتی ناتمام است. « ناصر البرز» کالبد شورایاری کوچه فتح تو این باره می گوید: «۲ سال پیش به اجازه شهردار تهران، راسته فتح ازبند حصارهای کارگاهی و عمرانی که باعث نازیبایی آن مدخل از محله شده بود، آزاد شد. بعد از آن و با خلق حدود ۳ هزارمترمربع فضای سبز، اول مرحله تاسیس تفرجگاه در آن محدوده را دادند. مدتی بعد از طرز اندازی میدان ثمر و تره وهله درون آنجا سخن گفتند. طرح هایی که نه انتظار و پیشنهاد اهالی داخل آنها لحاظ می شد و خیر اصلاً اجرایی شدن گیرایی امکان پذیر بود. مثلاً میدان دشت و تره مرحله داخل آن مدخل ورودی غربی تهران جز چقدر استقبال کننده می توانست داشته باشد؟ » البرز با اشاره به گذشته بازار فتح می گوید: «آن سال ها که تهران به این وزن بزرگ نشده وجود بازار فتح یک بازار حیات و چند زمین فوتبال که نگرش تفریح و ورزش جوانان آن شایسته کردن بود. الان هم شاید اجرای پروژه هایی مانند مجموعه های ورزشی و تفریحی تو آن خوب جواب دهد و خرسند اهالی را به همراه داشته باشد وگر خیر میوه را می شود از سر کوچه هم تدارک کرد چه نیاز بوسیله این همه ترافیک و آلودگی است؟ »  محله مهرآباد

در هوی اختتام ساخت مجموعه کوثر
تقریباً ناچیز کسی است که پروژه نیمه تمام کلکسیون فرهنگی و تفریحی کوثر در محله مهرآبادجنوبی را نشناسد. پروژه ای که فقره ساخت آن از سال ۹۴ کلید خورد ولی با وجود ۸۰ درصد صعود فیزیکی هنوز هم به کود بهره برداری نرسیده است. « احمد مقدم» از معتمدان قدیمی کوچه در مورد این پروژه گور خورده می گوید: «در محله مهرآبادجنوبی تقریباً چنین امکان و سرانه ای که اهالی بتوانند از خدماتی قرین باشگاه، سینما، رستوران، کتابخانه و سالن های پذیرایی داخل آن بهره مند شوند، مجهز نبود. تا اینکه این پروژه قدعلم کرد. تنخواه گذاری که پروژه را شروع کرده وجود به دلیلی نامعلوم کار را نیمه کاره افسون شده کرد و رفت. اهالی عاشق ماندند و پروژه ای که بوسیله تماشاچی کارشناسان و متخصصانی که چند مرتبه ای برای جذب سرمایه لازم از پروژه بازدید کردند نقص و مغلوط های اجرایی دارد. » این بی جنبش قدیمی برزن ادامه می دهد: «اولا الان دوره و روزگار ای نیست که بدون تجسس و تحقیق پروژه ای را اول کنند و با حیات صرف کردن کلی هزینه، انرژی و زمان دست انتها اشتباهی صورت گیرد که گمان استقبال نکردن از آن و یا حتی بروز ریسک داخل آن برود. دوماً محله ای که می شود گفت همیشه از چنین امکاناتی بی بهره بوده و اهالی آن سال ها انتظار کشیده تا قرین سایر خیابان کوچک ها و شهروندان از خدمات و امکانات شهری در بخش های گوناگون فرهنگی و تفریحی نصیب مند شود نباید هنوز تیمار برای دیدن یک فیلم سینمایی به آن لفظ ایالت بروند یا برای برگزاری عادات جشن های خود، کوچه های دیگر را تفویض کنند. » محله لله معین

بازسازی تنها زورخانه محله
زمین های چمن جعلی مجموعه ورزشی مثال خوراکیان در محله استادمعین سال ها محل ورزش و فراگیری استعدادهای جلال حیات که این روزها فرسودگی و کهنگی چمن هایش بخاطر ورزشکاران بیش آسیب رسان است اما هنوز نوجوانان و جوانانی می آیند و مدرسه رایگان فوتبال را در آن تشکیل می دهند. «فرهاد؟ بخشایشی» عضو شورایاری و همچنین مربی مدرسه پیاده روی داخل این باره می گوید: «زمین های چمن برای شهرداری است. دایره ورزش و جوانان کشور سال ۹۲ چمن کارگر تقلبی آن را با هدف پرورش توان و ایجاد مشغولیت برای طفل های محله که می شود گفت از سرانه ورزش بی بهره بودند، انجام قسط. بعد از اغماض سال ها این زمین احتیاج به بازسازی دارد از طرف از بین رفتن چمن درون بخش های مختلف زمین باعث ابراز حوادث و خطراتی بخاطر نوزاد ها می شود. ما معمولاً با استفاده از تجهیزاتی مانند ساق بند، زانوبند و کتانی های ارزان خلال تمرین بچه ها احتمال ابراز خطرات را کاهش می دهیم ولی انگار همیشه شانس شناخت نیست. این تنها امکان ورزشی تقریباً درست و حسابی در این محله برای جوان ها است که ردیابی های زیادی هم انجام شد تا مسئولان بازسازی های لازم را داخل آن عمل دهند ولی تاکنون به سرانجامی نرسیده ایم. پیشنهاد ما بخاطر افزایش سرانه ورزشی و تفریحی محله استادمعین در کود شروع رسیدگی به همین زمین های چمن مصنوعی است.